7/22/2009

Wellcoming our Beatiful Linguist . | Güzel Dilbilimcimizi Selamlarken..

Well, it will be a hard process to write both in English and Turkish. At the very first times of this blog we(honestly only i) were using only Turkish language. And since a few days you can see posts written with several languages; including Macedonian, French and English.

Thanks to Verka we are growing both in the case of languages used and readers. She will probably write more subjects about HIV / Aids but this doesn't mean that she will not write about anything else.

She is a Linguist, an English Professor, French/English translator from Macedonia. She is a volunteer at 4 different organisations. Oh, with Atbeyi we can count it as the 5th.
Wellcome Verka.
----

ingilizce ve Türkçe olarak yazmak zor bir süreç olacak. Bildiğiniz gibi bu bloğun ilk günlerinde sadece Türk Dili kullanıyorduk(m). Ve bir kaç gündür bir çok dil içeren gönderiler görüyorsunuz ki şimdilik bu diller İngilizce, Makedonca ve Fransızca.

Verka sağ olsun hem kullandığımız diller hem de okuyucu sayısında büyüyoruz. Büyük olasılıkla Hiv / Aids üzerine yazacak olsa da bu başka konular üzerinde yazmayacağı anlamına gelmez.

Makedonyalı bir dilbilimci, ingilizce okutmanı, Fransızca/ingilizce çevirmeni olan Verka aynı zamanda 4 farklı organizasyonda da gönüllü. Tabii Atbeyi'ni de 5. organizasyon olarak sayabiliriz.

Hoş geldin Verka.

2 comments:

matenda21 said...

Hey, thank you for the great welcome...

At Beyi said...

hehe we are waiting for your posts..

Post a Comment